FAQ | Často kladené dotazy

<Zpět

Jak dlouho trvá vyhotovení posudku?

Posudky jsou vyhotoveny zpravidla do 30 dnů ode dne předložení kompletní dokumentace a po provedení místního šetření. Po dohodě s klientem a pro urgentní potřeby lze odhad předložit do několika dnů.

Znalecký posudek nebo odhad?

Znalecký posudek, někdy nazývaný také jako tzv. úřední odhad, je třeba nechat zpracovat pouze případy, které ukládá zákon, např. při stanovení daně z nabytí nemovitosti, v insolvenčním řízení, případně pokud si jej vyžádají orgány veřejné moci (soud, Policie, Finanční úřad apod.). Ve všech ostatních případech postačí komerční odhad tržní ceny majetku. 

Kolik mě posudek bude stát?

Základní orientační ceník si můžete prohlédnout ZDE. Veškeré ceny jsou smluvní a vychází z náročnosti zpracovávaného posudku. 

Bude mi stačit pro řízení u notáře odhad ceny nemovitosti od odhadce, nebo potřebuji znalecký posudek?

Co se týče dědického řízení, postačí vyhotovení odhadu ceny obvyklé (tržního odhadu), který určí reálnou hodnotu věci ke dni úmrtí zůstavitele. Nově nabízíme zjednodušený tržní odhad pro taková řízení od 2.000 Kč bez DPH.

Chtěli bychom ve firmě odepsat a prodat vozidlo a potřebujeme posudek. Jak bude cena stanovena?

Cena zjištěná znaleckým posudkem je cenou obvyklou s přihlédnutím ke stutečnému stavu vozidla, kilometrovému proběhu a dalším vlivům promítajícím se přímo do jeho hodnoty. Znalecký posudek o ceně vozidla zpracováváme za využití metodiky doporučené Znaleckým standardem č. I/2022 vydaného Ústavem soudního inženýrství v Brně. 

Rozvádím se s manželkou, advokát říká, ať necháme ocenit náš byt a auto. Provedete takové ocenění?

Ano, pro účely vypořádání společného jmění manželů (SJM) při rozvodu bude zpracován posudek, který stanoví cenu obvyklou daného majetku a na základě tohoto můžete přistoupit k dohodě o vypořádání SJM, kterou Vám advokát připraví.

<Zpět